מידע נוסף
אלי שורשים: שלמה בר - אעירה שחר: סדרת מופעי שירת הבקשות
אלי שורשים: שלמה בר - אעירה שחר: סדרת מופעי שירת הבקשות

יום שני | 21.6.2021 | י"א בתמוז תשפ"א |

המסורת המרוקאית

18:00, בית הקונפדרציה

אלי שורשים: שלמה בר

שלמה בר הוא מפורצי הדרך המובילים בחיבור המוזיקה המזרחית והאנדלוסית לפס הקול של המוזיקה הישראלית. בר ישיר ויספר במופע אישי את מסעו משולי המוזיקה הישראלית אל לב הקונצנזוס. הוא יתאר את הקשר בין יצירתו האישית לבין השפעות מוזיקליות מסורתיות ועולם הפיוט המרוקאי שעל ברכיו גדל ואותו ינק בילדותו. עוד יספר על התגבשות הסגנון הייחודי שיצר בלחניו ובשירתו, ועל שזירת החוט הקושר ביניהם ובין המוזיקה הישראלית המתחדשת.

שלמה בר שירה, כלי הקשה | אליהו דגמי כלי מיתר

אעירה שחר: סדרת מופעי שירת הבקשות בבית הקונפדרציה

שניחמישי | י"א י"ד בתמוז תשפ"א | 2124 ביוני 2021

החל מהמאה ה-16 נהגו כמה מקהילות ישראל, ובראשן חוג המקובלים בצפת, לקום אחר חצות בלילות שבת בחורף ולהגיע לבית-הכנסת לאירועי שירת פיוטים - הלא היא שירת הבקשות. במהלך השנים התפשט המנהג בקרב קהילות ישראל במזרח התיכון והיה לחלק מרכזי במסורות הפיוט שלהן. הפייטנים המקומיים אף הוסיפו פיוטים משלהם, כמו גם לחנים מהמסורות המוזיקליות שבהן חיו. כל אלה העשירו וגיוונו את שירת הבקשות והפכו אותה לחוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת במינה. בקהילות מסוימות ממשיך מנהג שירת הבקשות להתקיים במתכונתו המסורתית עד היום.

בית הקונפדרציה שמח לאפשר לקהל הרחב לחוות מנהג עתיק זה במהלך ארבעה ערבים יחודיים. הערבים יהיו מורכבים משני חלקים: החלק הראשון יהיה מופע מוזיקלי אישי, בו היוצרים ישירו ויספרו על המוזיקה מארצות המזרח שלצליליה גדלו ועל והקשרים בינה לבין עשייתם המוזיקלית. בחלק השני של הערב יתקיימו מופעים בהם ישתתפו פייטנים מובילים שיציגו ארבע מסורות שונות: מרוקו, בבל, טורקיה (אורפה) וחאלב.

עורך הסדרה: רוני איש-רן

הגדלה

קנה עכשיו

סל קניות

ערוך