מידע נוסף
מבבל לישראל: יאיר דלאל - אעירה שחר: סדרת מופעי שירת הבקשות
מבבל לישראל: יאיר דלאל - אעירה שחר: סדרת מופעי שירת הבקשות

שלישי | 22.6.2021| י"ב בתמוז תשפ"א

המסורת העיראקית

18:00, בית הקונפדרציה

מבבל לישראל: יאיר דלאל

יאיר דלאל הוא ממבשרי עידן המוזיקה המזרחית-קלאסית ומוזיקת העולם בישראל. דלאל ינגן, ישיר ויספר על המוזיקה הערבית והעיראקית, שלצליליהן גדל, ועל מקומן בהתפתחותו המוזיקלית.

הוא ירחיב על המוזיקאים היהודים יוצאי עיראק, מקומם בהתפתחות ובביצוע המוזיקה העיראקית בעיראק והשתלבותם כמוזיקאים מובילים בתזמורת קול ישראל בערבית. כמו כן יתייחס אל עולם הפיוט הבבלי ומקומו בתרבות המוזיקלית של יהודי עיראק.

בדרכו וביצירתו האישית מנגיש יאיר דלאל את המוזיקה הקלאסית מן המזרח ומסורת הפיוט הבבלית לקהל בארץ ובעולם.

יאיר דלאל כינור, עוד, שירה | אסף זמיר , כלי הקשה


אעירה שחר: סדרת מופעי שירת הבקשות בבית הקונפדרציה

שניחמישי | י"א י"ד בתמוז תשפ"א | 2124 ביוני 2021

החל מהמאה ה-16 נהגו כמה מקהילות ישראל, ובראשן חוג המקובלים בצפת, לקום אחר חצות בלילות שבת בחורף ולהגיע לבית-הכנסת לאירועי שירת פיוטים - הלא היא שירת הבקשות. במהלך השנים התפשט המנהג בקרב קהילות ישראל במזרח התיכון והיה לחלק מרכזי במסורות הפיוט שלהן. הפייטנים המקומיים אף הוסיפו פיוטים משלהם, כמו גם לחנים מהמסורות המוזיקליות שבהן חיו. כל אלה העשירו וגיוונו את שירת הבקשות והפכו אותה לחוויה רוחנית-מוזיקלית מיוחדת במינה. בקהילות מסוימות ממשיך מנהג שירת הבקשות להתקיים במתכונתו המסורתית עד היום.

בית הקונפדרציה שמח לאפשר לקהל הרחב לחוות מנהג עתיק זה במהלך ארבעה ערבים יחודיים. הערבים יהיו מורכבים משני חלקים: החלק הראשון יהיה מופע מוזיקלי אישי, בו היוצרים ישירו ויספרו על המוזיקה מארצות המזרח שלצליליה גדלו ועל והקשרים בינה לבין עשייתם המוזיקלית. בחלק השני של הערב יתקיימו מופעים בהם ישתתפו פייטנים מובילים שיציגו ארבע מסורות שונות: מרוקו, בבל, טורקיה (אורפה) וחאלב.

עורך הסדרה: רוני איש-רן

הגדלה

קנה עכשיו

סל קניות

ערוך